תפריט נגישות

רס"ל יאיר צורף ז"ל

יאיר צורף
בן 22 בנפלו
בן מרסל ויחזקאל
נולד בבית עזרא
בז' בכסלו תשי"ב, 6/12/1951
התגייס ב-נובמבר 1970
שרת בחטיבת הצנחנים, חיל רפואה
יחידה: גד' 890
נפל בקרב
בכ"א בתשרי תשל"ד, 17/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: החווה הסינית
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
אזור: 1, חלקה: 1, שורה: 1, קבר: 29.
הותיר: הורים, שני אחים ואחות

קורות חיים

יאיר, בן מרסל ויחזקאל, נולד ביום ז' בכסלו תשי"ב (6.12.1951), במושב בית עזרא.

הוא החל את לימודיו בבית ספר יסודי באשקלון, ואחרי שמשפחתו עברה לחיפה למד בבית הספר היסודי "הגנים". אחרי כן למד בבית הספר התיכון העירוני א' בחיפה ובבית הפקיד. הוא סיים את לימודיו בבית הספר התיכון עירוני א' (ערב), בתל אביב, לשם עברה משפחתו.

יאיר היה נער גבה קומה, יפה תואר ושחום עור כתוצאה משעות ארוכות שעשה על שפת הים ובעל גוף שרירי וחסון, שהעיד עליו כי הרבה לעסוק בספורט.

בנעוריו היה תלמיד מצטיין והגיע להישגים מעולים בלא להשקיע מאמצים מרובים. הוא ניחן בתפיסה מהירה וידע לרדת לעומקם של דברים. בעיקר אהב ללמוד דברי הימים ומצא עניין בהיסטוריה של עמי העולם ושל עם ישראל. מטבעו היה אוהב חיים, שפע עליזות, טוב לב ואהבה. הוא ידע להינות מכל רגע בחייו ובעיקר אהב את השחייה ואת המשחקים על שפת הים. כן אהב את העיסוק ספורט על ענפיו הרבים, שבמרביתם ניסה את כוחו. הוא אהב חברת בני אדם והיה מוקף תמיד ידידים שאהבו להיות במחיצתו ולבלות יחד עמו. בני החברה אהבו לחזות יחד בסרטי קולנוע ובמופעי בידור, ערכו פגישות חברתיות ומסיבות רבות, שבהן נתנו ביטוי לאהבת הריקוד ולחוש הקצב. יאיר היה נציג הטבעי של חבורה זו והרוח החיה שבה. מרבית הפעילות באה מיזמתו והוא היה המארגן של המפגשים החברתיים והמסיבות. ידידיו הרבים יזכרוהו כאדם שופע מרץ ושמחת חיים, שלא ידע ליאות ומנוח ושאף למצות ככל האפשר את ההנאות שמעניקים החיים. שילב עליזות ושמחת נעורים ברצינות בוגרת, תעלולים ומעשי קונדס בידידות ונאמנות לכל חבר, אהבת הלימודים בצד אהבת הים, הספורט ונופי הארץ.

בני המשפחה וחבריו הרבים יזכרוהו כחבר נאמן וידיד של אמת. אדם נעים הליכות ונוח לבריות, שהיה מוכן תמיד להגיש עזרה וסיוע לכל דורש.

יאיר גוייס לצה"ל בתחילת נובמבר 1970 והתנדב לחיל הצנחנים. לאחר הטירונות השתתף בקורס צניחה והוסמך לענוד כנפי צנחן. אחרי כן סיים בהצלחה קורס חובשים קרביים ונשלח לשרת כחובש בגדוד של חיל הצנחנים. בשנת 1972 סיים קורס מפקדי כיתות והוענקה לו דרגת רב טוראי. אחרי שסיים בהצלחה השלמה לחובשים בכירים הוענקה לו דרגת סמל. הוא עשה את תפקידו בהצלחה מרובה ולאות הערכה הועלה לדרגת סמל ראשון עוד בתקופת השירות הסדיר.

לחבריו העניק ידידות נאמנה ואהבת אמת. חיילי היחידה ומפקדיה זכו לטיפול מסור ונאמן מידי אדם שניחן ברצון כן לסייע לכל דורש.

במלחמת יום הכיפורים השתתפה יחידתו בקרבות קשים לבלימת הצבא המצרי בסיני ובקרבות שקדמו לצליחת תעלת סואץ על ידי צה"ל.

בקרב הקשה והאכזרי על "החווה הסינית", ביום כ"א בתשרי תשל"ד (17.10.1973) נפגע יאיר ונהרג. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בקרית שאול.

השאיר אחריו הורים, שני אחים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב סמל.

בניית אתרים: