תפריט נגישות

סמל אריאלה אביר ריטמן ז"ל

אריאלה אביר
בת 19 בנפלה
בת ורדה וחיים הנריך
נולדה בפולין - קרקוב
בכ"א באייר תרצ"ו, 13/5/1936
התגייסה ב-1954
שרתה בחיל רפואה
נפלה בעת שירותה
בד' באדר תשט"ז, 16/2/1956
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק
חלקה: 42, שורה: 3, קבר: 3.

קורות חיים

בת חיים (הנריך) וורדה. נולדה ביום כ"א באייר תרצ"ו (13.5.1936) בקרקוב שבפולין.

אביה, סופר ועיתונאי נודע, היה יועץ במשרד פרקליט- המדינה לפני המלחמה. בגיל שלוש עברו עליה זוועותיה של מלחמת העולם ויחד עם משפחתה יצאה לשטח גרמניה כפליטת-חרב. בסוף שנת 1940 עלתה דרך תורכיה לארץ ישראל. לאחר קום המדינה יצאה עם הוריה לבירת יוגוסלביה, שם מילא אביה (שמו הקודם: ריטרמן) תפקיד של מזכיר ראשון בצירות- ישראל שבבלגרד. בימי שהותה בחוץ לארץ למדה סרבית ואנגלית, ובשוב המשפחה לארץ, שאליה התגעגעה מאוד , המשיכה לימודיה בגימנסיה העברית "הרצליה" ושהייתה בחו"ל לא השפיעה על לימודיה.

סיימה בהצטיינות את לימודיה וגוייסה לצה"ל (1954) ולאחרונה שירתה במעבדה של המכון לחקר רפואה צבאית. בגלל הדיוק, הריכוז, המסירות והקפדנות שגילתה בתפקיד זה, הוקירוה והעריכוה הממונים עליה, שמסרו לה תפקידים אחראיים ביותר וניבאו לה עתיד מזהיר בשדה הבקטריולוגיה.

נטתה לדברי ספרות ושלטה בכמה שפות, נתברכה בכוח אנליטי וביקורתי, אלא שזה לא עמד בסתירה לאהבתה לאמנות- ובעיקר למוסיקה, ובאמצעות הפסנתר הצליחה לשפוך את נפשה העדינה והרגישה.

בזמן עבודתה במעבדה חלתה במחלה קשה וממארת וביום ד' באדר תשט"ז (16.2.1956) נפטרה ממחלתה; ביום האחרון לחייה עלתה לדרגת סמל.

הובאה למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי נחלת יצחק.

חבריה נטעו לזכרה מאה עצים ראשונים ב"חורשת אריאלה אביר" בבן שמן; גם רעיית- הנשיא המנוח, הגב' בן צבי, השתתפה ונטעה עשרה עצים לזכרה של הסמלת אריאלה שהייתה לסמל לחברותיה בצה"ל. בסך הכל ניטעו אלף עצים בחורשה זו.

בניית אתרים: