תפריט נגישות

רב"ט דורון-צבי לוי ז"ל

דברים שהוקראו בטקס באנדרטה בשכונת חבצלת - רחובות


את הדברים כתבה סמדר, אחותו של דורון לוי שנפל במלחמת יום הכיפורים בקרב על החווה הסינית, והוא בן 21.
דורון שירת כחובש קרבי בגדוד שריון שפרץ בליל שמחת תורה לתחום החווה, בראש שיירת טנקים. משימת הגדוד הייתה כיבוש שטח החווה הסינית, לצורך הרחבת אזור ההבקעה לקראת צליחת תעלת סואץ.
איש לא שיער כי מאחורי הערוגות התמימות למראה, מסתתרים אלפי חיילים מצרים, מצוידים בנשק חדיש ומודרני, שטומנים מלכודת לשיירת הטנקים שחדרה לחווה, וכותרה מיד סביב סביב. המצרים חסמו את נתיב ההיחלצות, ופתחו באש רצחנית על הלוחמים שנלכדו באש התופת, ורק מעטים שרדו ממנה.
דורון נהרג מפגיעת טיל ישירה בנגמ"ש שבו הצטופפו 14 לוחמים צעירים. כל לוחמי הנגמ"ש נהרגו, מלבד המ"פ ששרד ובתום הקרבות סיפר למשפחה את סיפור הקרב הנורא.
כאן, במקום בו אנו נמצאים כעת, גדל דורון, כאן בילה את שנות נעוריו. ומסניף "הנוער העובד" הסמוך אלינו, יצא לגרעין נח"ל בקיבוץ בית גוברין, כארבע שנים לפני המלחמה.
בזמן שירותו הצטרף ל"גדוד 50" של הנח"ל וממנו נשלח לקורס חובשים, ושירת כחובש קרבי בגדוד, לאחר שעבר קורס צניחה.
כמה חודשים לפני המלחמה, השתחרר דורון והחל לעבוד עם אביו במפעל המשפחתי. כשבוע לפני המלחמה נשא לאישה את דייזי חברתו, שאותה הכיר בעת שירותו הצבאי.
ביום שישי, יום לפני פרוץ המלחמה, חזרו דורון ואשתו הצעירה מ"ירח דבש" באילת. למחרת, ביום הכיפורים, נפרד מאשתו והוריו, ובחיוך התמידי שהיה נסוך על פניו המאירים אמר: "אל תדאגו, בעוד כמה ימים אחזור".
אלו היו מלותיו האחרונות, מאז לא ראינו אותו. מיד לאחר המלחמה הגיעה משלחת מקצין העיר לפתח ביתנו, והודיעה לנו כי דורון נעדר. תקווה גדולה עדיים היתה בנו, אולי בכל זאת ניצל? אולי הוא שבוי? אולי פצוע? האזנו בחרדה ובהתמדה לכל רשתות הרדיו והטלוויזיה, לדיווחים מאזורי הקרבות. פה ושם הסתננה ידיעה, כי ראו את דורון שבוי בעיר סואץ, אך כל התקוות נמוגו כעבור חודש, בוקר בו ניצב קצין העיר בפתח ביתנו, בלווית רופא, והודיע לנו את הנורא מכל: דורון נפל בקרב.
למן אותו הבוקר, כל יום, כל שעה, כל לילה, העצב והגעגועים ממלאים את חיינו. שוב לא נהיה אותה משפחה מאושרת שהינו, בימים שבהם דורון חי בינינו.
אנדרטה זו שאנו עומדים מולה היום, תוכננה ונבנתה לזכר דורון וחבריו הנופלים בני חבצלת, על ידי אביו- ישראל לוי, שהכאב והגעגועים הכריעו אותו. 17 שנים לאחר נפילת דורון, נפטר ממחלת הסרטן, ביום העצמאות תש"ן.

בניית אתרים: