תפריט נגישות

טוראי יוסף גילה בגדדי ז"ל

יוסף גילה
בן 30 בנפלו
בן שלמה ומרים
נולד בסוריה
בי"ב בתשרי תרצ"ז, 28/9/1936
התגייס ב-מאי 1954
שרת בחטיבת ירושלים, חיל רפואה
יחידה: גד' חי"ר 9219
נפל בקרב
בכ"ז באייר תשכ"ז, 6/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: אבו טור
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ב, חלקה: 11, שורה: 3, קבר: 3.
הותיר: אשה ושתי בנות

קורות חיים

בן מרים ושלמה. נולד ביום י"ב בתשרי תרצ"ז (28.9.1936) בחלב אשר בסוריה. בן שש היה בעלותו עם משפחתו לארץ בשנת 1943 בעיצומה של מלחמת-העולם השנייה. המעבר מארץ לארץ לא היה קל ביותר וחבלי הקליטה של המשפחה היו קשים מאד. המשפחה, בת עשר הנפשות, התגוררה בצריף של פח, אך מלבד תנאי- השיכון מצאו בני-המשפחה קשיים להסתגל לשפה שלא היתה שגורה בפיהם. בינתיים פרצה מלחמת-הקוממיות וגם זו לא הקלה על תנאי חייה של המשפחה כולה. אבל לאחר המלחמה ועם כיבוש קטמון עברה המשפחה כולה לגור בשכונה ולאט לאט התחילה להתרגל לתנאי החיים בארץ.

האחים התבגרו ובחלקם עברו לחברות נוער במשקים אך יוסף נשאר כל הזמן בחיק המשפחה. בתחילה למד בבית-ספר יסודי וסיים את לימודיו שם, לאחר-מכן למד את מקצוע הנגרות. כאשר נסתיימה הכשרתו עבר לעבוד במקצוע תחת מעבידים פרטיים עד שהגיע מועד גיוסו לצה"ל במאי 1954.

בצבא שירת ביחידה קרבית אשר השתתפה בכל הפעולות. לגביו היה צה"ל משפחה אחת גדולה. בהגיע זמן שחרורו מהצבא פרצה מערכת סיני ושוב השתלב יוסף ליחידה קרבית אחרת ועבר עמה בכל המיבצעים שהוטלו עליה. בתום מערכת סיני החל לעבוד שוב במקצוע, המשיך להשתלם ולבסוף בחר את ייעודו בהקנית מקצוע הנגרות לחניכי מוסד למפגרים שבגבעת שמש.

בחייו הפרטיים, החברתיים והמשפחתיים ביצע תמיד את המוטל עליו בדייקנות ובנאמנות. אהב לעזור לזולת שלא על מנת לקבל תמורה או גם לצפות לה. הממונים עליו במוסד שבגבעת שמש שבעו רצון מעבודתו אשר היתה גם לשמחתם של החניכים שעבדו ולמדו תחת פיקוחו. לאחר נישואיו השתקע בבית-שמש ושם נולדו לו שתי בנותיו. כשהמוסד הועבר לרעננה עמדה בפני יוסף הברירה לעבור עמו או להיאבק על העברתו לירושלים.

יוסף הועבר לעבוד בכפר השוודי בירושלים. ההעברה היתה קשורה במאבקים ובבעיות שונות, ובייחוד היתה בעית הדיור הקשה והכאובה. בהתחלה עבד יוסף בירושלים והמשיך להתגורר בבית-שמש וזה הקשה על חיי המשפחה הסדירים שלו. לכן פנה לכל המוסדות הקשורים בדיור שיעזרו לו למצוא דירה ליד מקום עבודתו למען יוכל לתת מזמנו הפנוי למשפחתו.

אך הגורל רצה אחרת: באותה עיר שבה רצה לחיות, להתקדם ולקבוע את ביתו, בה ולמענה נפל, זה היה בקרב שנערך באבו-טור ביום השני לקרבות של מלחמת ששת הימים, הוא כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967).

והניח אשה ושתי בנות. חובש קרבי היה במסגרת גדודו ובשעה שעשה את עבודתו במסירות רבה וחבש פצועים בקרב מצא את מותו.

הובא למנוחת עולמים בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים בחוברת "גדוד אפור אחד" הונצח שמו. זכרו הועלה בעלון המועצה המקומית בית-שמש.

בניית אתרים: