תפריט נגישות

סמל סאלח טאפש ז"ל

סאלח טאפש
בן 21 בנפלו
בן עידה וקאסם
נולד בבית ג'אן
בד' באדר תשל"א, 1/3/1971
התגורר בבית ג'אן
התגייס ב-אוגוסט 1990
שרת בגדוד חרב, חיל רפואה
יחידה: פל' א'
נפל בקרב
בג' בניסן תשנ"ב, 6/4/1992
מקום נפילה: חולה
באזור לבנון
מקום קבורה: בית ג'אן
חלקה: 1, שורה: 2, קבר: 13.
הותיר: הורים, שלוש אחיות ושני אחים
בעל צל"ש אלוף הפיקוד

קורות חיים

בן עידה וקאסם. נולד ביום 1.3.1971 בבית ג'אן. למד בבית הספר היסודי ובבית הספר התיכון בכפרו. סאלח גדל בבית חם מלא אהבה, וחונך על ערכי אהבת האדם, עזרה לזולת ואהבת המולדת. ואמנם תמיד עזר לזולת לכל מי שפנה לעזרתו. הוא היה אופטימי וחייכן ומעידה עלי בת כיתתו: "הכרנו אותך כחבר, כאח שניתן לסמוך עליו. הכרנו אותך כבן כיתה אהוב על הכול ושהכול מחבבים אותו". סאלח אהב לטייל בחיק הטבע ברחבי הארץ עם חבריו הגיע בטיוליו כמעט לכל מקום, ממטולה עד אילת.

באוגוסט 1990, לאחר שהשלים את בחינות הבגרות, גוייס סאלח לצה"ל והתנדב לחיל הרגלים. לאחר הטירונות ולארח שהוכשר כלוחם, הוצב ליחידת המיעוטים של חיל הרגלים ונטל חלק בפעילות מבצעים בשטחים ובדרום לבנון. במאי 1991 נשלח לקורס חובשים ובסיומו חזר ליחידתו בתפקיד חובש קרבי ולוחם. וכך מתאר אותו מפקד הפלוגה שלו:" את סאלח כולם אהבו, חיילים ומפקדים כאחד. במיוחד שהיה בעל חוש הומור. סימפטי ומקובל על כולם. הוא היה חובש כזה שנתן לך הרגשה טובה בכל משימה וניתן היה לסמוך עליו בעיניים עצומות". ומוסיף מפקד היחידה: "סאלח היה בעל רצון לעבודה, אף פעם לא התלונן אלא תמיד אמר: "ניתן להתגבר על הכל עם קצת מוטיבציה וכוח סבולת". חבריו התרגלו להלך רוחו השמח, לאופיו העליז ולמצב הרוח הטוב המתמיד שלו".

ביום 6.4.1992 באזור כפר חולה שבדרום לבנון, נקלעה שיירת מפקדים של צה"ל למארב מחבלים וסבל נפגעים. סאלח, שהיה בכוח אבטחה סמוך הוזעק לסייע. הוא זיהה פצועים השוכבים בשטח תחת אש במצב קשה ומאבדים דם רב והחל בטיפולו. בסרבו להישמע לפניות הפצועים לעזוב ולהתרחק מהמקום, עד שנפגע ואיבד את חייו. הוע נפל כגיבור והובא למנוחת עולמים בבית ג'אן. השאיר אחריו הורים, שלוש אחיות- עדלה, היאם ועאידה ושני אחים- נאה ולוטיפי. הוא העלה לדרגת סמל לאחר נפילתו. על מעשה גבורתו זכה לצל"ש אלוף פיקוד הצפון.

בהספד לזכרו אמר מפקד החטיבה: "אשר נדמו קולות הקרב, היית מוטל ליד הפצועים שטיפלת בהם, ואתה שכבת שם ללא רוח חיים. באת להציל חיים ואת חייך נתת. כך למדתי על אצילות הנפש שלך. הרי צעקתי לך כל הזמן, "חובש תיצמד ותיזהר, יורים" ואתה התעקשת לטפל בפצועים".

במכתב תנחומים למשפחה כתב שר הביטחון דאז, משה ארנס: "סאלח הקריב את חייו למען הצלת חייהם של חבריו לנשק. הוא היה חיל ממושמע, שקט, מסור, אחראי ובעל רמה אישית גבוהה, חדור מוטיבציה ורצון עז לשרת, להנחיל זאת לאחרים לסייע בידם. זכרו של סמל סאלח טאפש ז"ל הוא קוד וננצרו בלבבנו בגאון". וכתב מפקדו: "הוא נפל כגיבור אמיתי והציב בפנינו אתגרים וסטנדרטים גבוהים מאוד ברמת העשייה והביצוע, סטנדרטים שיהיו לנו למול עינינו לאורך הדרך כלוחמים ומפקדים".

בית הספר התיכון בית ג'אן הוציא לאור חוברת לזכרו ובה דברים על דמותו. ארגון הסטונדטים היהודיים ברומא וארגון בני ישראל בארצות הברית נטע עצים לזכרו ביערות הקרן הקיימת לישראל.

בניית אתרים: