תפריט נגישות

סמל משה אפלבוים ז"ל

מוצב 116 - 1973

מוצב 116 - 1973

מוצב מחלקתי, אחד מ-14 המוצבים ששכנו בקו ההגנה הקדמי ברמה"ג לפי מלחמת יום הכיפורים.המוצב שכן בסמוך לציר הנפט - ציר הפריצה הסורי העיקרי לדרום הגולן. הגנו עליו מחלקה מגדוד הנח"ל המוצנח בפיקודסגן יוסף גור ומחלקת טנקים מחט' 188. המוצב החזיק מעמד במשך כ-50 שעות בפני התקפה סורית כבדהמשולבת של שריון, חי"ר וארטילריה.
כבר ביום שבת 6.10.73 הבקיעה בגזרה חט' שכיון סורית
מוגברת ובה כ-100 טנקים. מחלקת הטנקים הצליחה לפגוע בכ-40 הטנקים סוריים עד שהושמדה. שלושה טנקים סוריים הצליחו להגיע ולחדור לשטח המוצב, אך הם נפגעו וחלק מהצוותים הסוריים קפצו מתוכם והתפזרו בשטח. במשך הלילה הגיע חי"ר סורי על נגמש"ים והקרב עמו נמשך כל הלילה ובבוקר יום א' 7.10.73. היו שלבים בהם ירה מפקד המוצב בסורים מטווח של 10 מ' ברובה האישי שלו. שתי התקפות נוספות של טנקים נהדפו באש ארט' של צה"ל. בשעות הצהריים תקף כוח חי"ר
סורי גדול ונבלם על הגדרות. המק"כ של המוצב נהרס בקרב וכמה חיילים נפצעו אחה"צ נפצע גם מפקד המוצב אך המשיך לפקד כשהוא מחובר לאינפוזיה.
ביום ב' בבוקר (8/10) נחתה הפגזה כבדה על המוצב שפגעה
בביצוריו ובצהרים הצליחו הסורים לפרוץ לחצר. סגן גור אסף את כל החיילים כולל הפצועים מן הבוקר ותקף את הסורים רימונים. הסורים נסו, בשלב זה הגיעה יחידת סיורה מחטיבת שריון מילואים 205 וחברה אל הנצורים במוצב. כוח הצנחנים התארגן בצורה מסודרת, פינה את נפגעיו לאחור ותקר אל הגדוד. סגן יוסף גור קיבל את עיטור העוז וסמל המחלקה קיבל את עיטור המופת.

מאת ההיסטוריון אריה יצחקי.

בניית אתרים: